wtorek, 26 maja 2020

Dzień Mamy


Dzień dobry!
Dzisiaj dzień bardzo ważny dla każdego z nas - dzięki naszym mamom pojawiliśmy się na tym świecie. Przedtem jednak mama nosiła nas 9 miesięcy pod swoim sercem. Oto propozycje, jak uczcić ten dzień :) 

Pani J.

środa, 20 maja 2020

Czym jest technika Pomodoro?

Technika Pomodoro to jedynie narzędzie, które w szerszym obrazku ma nas nauczyć skupienia na zadaniach, bez odrywania się. Nie dość, że jesteśmy w stanie więcej wtedy zrobić, to jeszcze osiągamy dużo wyższy poziom satysfakcji z wykonywanej pracy.
Gdy ludzie czytają o technice Pomodoro, dziwią się, że jest aż tak prosta i przez to wydaje się niektórym mało wiarygodna!
W dużym uproszczeniu chodzi o:
  1. Stworzenie przejrzystej listy zadań do wykonania w najbliższym czasie, np.: odpiszę Krzyśkowi, zrobię listę zakupów, posprzątam biurko, odkurzę pokój
  2. Ustawienie czasomierza tak, by zadzwonił za 25 minut. Może to być budzik, timer kuchenny lub specjalna aplikacja.
  3. Wyłączenie wszelkich rozproszeń i praca nad zadaniami z listyJeśli pojawia się nowy pomysł lub dowolne rozproszenie, zapisujemy to, by nie zapomnieć i jak najszybciej wracamy do działania.
  4. Gdy zadzwoni budzik, kończymy pracę i robimy 5 minut przerwyDobrze, gdy przerwa wymaga fizycznego ruchu.
  5. Po przerwie możemy zrobić kolejne „Pomodoro”, czyli 25 minut skupienia, ale po czterech Pomodoro z rzędu trzeba zrobić dłuższą przerwę.
Spróbujcie, bo warto :)
Pani J.

wtorek, 19 maja 2020

Emocje od uczuć różni to, że emocje są silne i bezpośrednie, uwarunkowane genetycznie, przychodzą i odchodzą szybko. Uczucia zaś reprezentują resztki emocji, pochodzą z naszej interpretacji wydarzeń i wrażeń i nie są tak intensywne. Istnieje maksymalna liczba emocji, które możemy mieć, ale nie ma maksymalnej liczby uczuć.
Istnieje 5 nieformalnych (i mocno uproszczonych) kroków do radzenia sobie z uczuciami: 1. Akceptuj 2. Zidentyfikuj 3. Zbadaj (emocje) 4. Wyrażaj 5. Odpuść. Jak widzisz identyfikacja zajmuje bardzo ważne miejsce w tej hierarchii 🙂 Stosując te koła zauważysz, że nie jesteś po prostu „smutny”, ale raczej zraniony i zlekceważony.
Mapa emocji Roberta Plutchika
Czasami trudno jest nam jednak znaleźć właściwe słowo (słowa), które opisują to, jak się czujemy. „Czuję się źle” to w mojej ocenie zbyt skąpy opis. Właśnie dlatego przygotowałam mapę emocji według Roberta Plutchika oraz koło uczuć według Kaitlin Robbs. Dzięki temu nauczysz się lepiej wyrażać, co naprawdę czujesz.
🔻 Mapa emocji Plutchika opisuje relacje między różnymi emocjami, analogicznymi do kolorów na kole. Każda z emocji wzajemnie się przenika i łączy z pozostałymi. Patrząc od wewnątrz koła widzimy osiem podstawowych emocji, które każdy z nas jest w stanie rozpoznać. Idąc na zewnątrz zauważamy, że zmniejsza się ich intensywność. Emocje przeciwległe na kole są przeciwnymi emocjami w rzeczywistości, bo wg Plutchika nie możemy doświadczać ich w tym samym czasie.
Jak czytać mapę? Zidentyfikuj podstawową emocję ze środka koła i podążaj za kolorem, dopóki nie znajdziesz konkretnej emocji, która Ci pasuje.

Koło uczuć Kaitlin Robbs

Koło ilustruje relacje między podstawowymi (pierwotnymi) uczuciami oraz ich podrzędnymi. Poprawnie użyte koło Robbs pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie „Jak się czuję?”. Pierwotnie koło miało być używane przez nauczycieli, aby pomóc uczniom wyrażać się jaśniej. Mnie osobiście to koło bardzo pomogło, mimo że zaczęłam je używać dopiero, gdy skończyłam studia.
Jak czytać koło? Zacznij najmniejszego koła i od podstawowego uczucia. Następnie przejdź po kolorze do kół zewnętrznych, by uzyskać bardziej szczegółowe odpowiedzi. Samo koło nie jest przełomowe w świecie słownictwa, ale na pewno pomoże tym, którzy mają trudności ze sprecyzowaniem tego, jak się czują.
Powodzenia!
Pani J.

piątek, 15 maja 2020

Pomaganie jest proste - historyjki

Dzień dobry :) 
Poniżej prezentuję Wam kilka historyjek dotyczących sytuacji społecznych. Mogą one spotkać każdego z nas. Waszym zadaniem jest pobudzenie swojej wyobraźni i zaproponowanie, co w danej sytuacji mogliby powiedzieć bohaterowie. Pamiętajcie! Warto pomagać i być dla siebie nawzajem dobrym :) 
Pani J.








czwartek, 14 maja 2020

Poprawiacze nastroju :)


Dzień dobry :) 
Łatwo zauważyć, że niestety dość ciężko pozostać pozytywnie nastawionym każdego dnia. Rzeczywistość jest, jaka jest. Tym bardziej teraz potrzebna nam umiejętność kreowania dobrych myśli. Nie zawsze przychodzi ona łatwo.
Po co najczęściej sięgasz, kiedy chcesz poprawić sobie humor? Mleczna czekolada z orzechami, chipsy, winko? To niestety częsty wybór, który na dłuższą metę nie spełnia swojego zadania, bo może poprawia chwilowo humor, ale ma skutki uboczne. Możesz wybrać lepiej! Powyżej na zdjęciu macie kilka ciekawych przykładów na poprawę nastroju naszego ducha.
A co jeśli chodzi o jedzenie? :)
Co poprawi nasze samopoczucie:
  • czekolada - najlepiej ta, która zawiera powyżej 70% kakao,
  • owoce (świeże i suszone) - kiwi (według niektórych naukowców chroni przed depresją), banany, pomarańcze i mandarynki, truskawki (dzięki zawartości pektyn chronią przed stresem i polepszają samopoczucie), jabłka, rodzynki, pestki słonecznika, migdały, orzechy;
  • przetwory mleczne - jogurt, maślanka, kefir, twarożek. Mają dużo wapnia, który dobrze wpływa na system nerwowy;
  • warzywa - brukselka, kapusta (zwalnia aktywność tarczycy, dzięki czemu zmniejsza nerwowość), papryka (najlepiej ostra, gdyż zawarte w niej substancje zwiększają produkcję hormonu przyjemności, czyli endorfiny), ziemniaki (świetne źródło węglowodanów dostarczających energii) oraz brokuły, szpinak, sałata - zawierające kojący nerwy kwas foliowy. Z kolei marchewka, cytryny czy ananas usprawniają pracę mózgu, czyniąc zapamiętywanie łatwiejszym;
  • ryby - usprawniają pracę mózgu: makrela, łosoś, tuńczyk, sardynka, śledź.
Trzymajcie się ciepło i skorzystajcie z powyższych rad - bo warto!
Pani J.

wtorek, 12 maja 2020

Escape room - "Bądź mistrzem języka polskiego"

Dzień dobry :)
Dzisiaj chciałam Wam polecić formę nauki poprzez zabawę. Przy okazji poćwiczymy wasze kompetencje językowe. Przed wami escape room w wersji online. Escape roomy, zwane również pokojami zagadek, są dość młodą dziedziną rozrywki, która zapewnia niezapomniane przeżycia i stanowi świetną formę spędzania czasu. Każdy pokój to inna historia osadzona w konkretnej kategorii, którą można dobrać do własnych preferencji. Tematyka scenariusza może mieć charakter przygodowy, kryminalny czy horror - dzięki temu każda wizyta w escape roomie będzie czymś wyjątkowym i niezapomnianym.

Poniżej przesyłam Wam link do powyższego escape roomu:

Bawcie się dobrze :)
Pani J.

piątek, 8 maja 2020

Jak radzić sobie ze złością innych?





Dzień dobry :) 
Dziś zachęcam Was do spojrzenia na zamieszczone zdjęcia i przyswojenia informacji dotyczących cech charakterystycznych dla człowiega, który jest zezłoszczony (obrazek powyżej) oraz sposobów, jak radzić sobie ze złością innych (obrazek poniżej).
Trzymajcie się ciepło :)
Pani J.


wtorek, 5 maja 2020

Dzień Walki Z Dyskryminacją Osób Z Niepełnosprawnością

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Godność, to nienaruszalne prawo każdego człowieka bez względu na pochodzenie, pozycje społeczne, stan zdrowia. 
Godnie żyć, to funkcjonować w społeczeństwie na równych zasadach. Przykre, że w dzisiejszej dobie nadal utrzymuje się pojęcie „Walki o godność Osób Niepełnosprawnych”. Walka, to zmaganie się z problemami, aby osiągnąć zamierzony cel. Proces nie jest płynny, naturalny, a wymagający wzmożonego wysiłku.Trudno zrozumieć, żeby osoby dotknięte przez los musiały przedzierać się przez gąszcz przeszkód, by móc korzystać z dóbr tego świata. 
Postęp cywilizacji dedykowany jest nadal osobom w pełni zdrowym. Pomija się fakt, że społeczeństwo, to nie tylko silni, prężni ludzie. W tym tłumie żyją też niepełnosprawni. Niepełnosprawność ma wiele postaci. Dysfunkcje organizmu mogą być bardzo widoczne, bądź w pierwszym kontakcie całkowicie niedostrzegalne. 
5 maja, to również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Jest to grupa najbardziej dyskryminowana w społeczeństwie. Zaburzonych łączy jedno- odbierają rzeczywistość w swój sposób.  Ich umysł blokuje samodzielne rozpoznawanie uroku, jak i zła płynącego z zewnątrz. Drwiny, odrzucenie, izolacja. Zaburzenie psychiki nie jest zaraźliwe.
Od najmłodszych lat są lekceważeni przez rówieśników. Nie potrafią funkcjonować w grupie, nie inicjują zabawy. Często niezrozumiałe dźwięki, tiki, nieadekwatne zachowanie wyzwala wręcz lęk przed koleżanką, kolegą. „ Dziwny” może mnie skrzywdzić..Nie skrzywdzi, jeżeli zostanie otoczony odpowiednią opieką. 
Poniżej przesyłam Wam link do filmiku obrazujący zachowania wobec osób z niepełnosprawnością. Pamiętajcie, że każdy z nas jest inny - ale nie jest przez to gorszy i należy mu się szacunek oraz pomoc. 
Oto link: 
Pani J.

poniedziałek, 4 maja 2020

Ćwiczenia z flagą w tle


Dzień dobry :)
Kochani dzisiaj chciałam Wam polecić platformę Genially - oto link: https://genial.ly/login?backTo=https://app.genial.ly/.
Ponadto z racji świąt państwowych przypadających na początku maja rekomenduję wam gorąco skorzystanie z interaktywnych ćwiczeń z flagą w tle. Dzięki nim doskonalicie logiczne myślenie, orientację przestrzenną, a także umiejętności matematyczne takie jak obliczanie pola powierzchni figur, w tym przypadku prostokąta.
W trakcie ćwiczeń:
- poznacie parametry flagi,- układacie flagę z podanych elementów,- obliczacie pole powierzchni flagi na podstawie danych,- rysujecie własną flagę i obliczacie jej pole,- tworzycie flagę poprzez kolorowanie kratek na kratownicy, ustalając jej współrzędne.
Oto link do powyższych zadań:
https://view.genial.ly/5ea55193d407580db9126be2/interactive-content-flaga
 Powodzenia :)
Pani J.